КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Кам’янка-Бузької міської ради
20 Вересня, 2024 р., 11:39
Ви вимушені були покинути своє постійне місце проживання і переїхати в інший регіон? Ваш сімейний лікар чи педіатр залишився за попереднім місцем проживання? На новому місці проживання у вас народилася дитина? Саме в таких ситуаціях опиняються люди зі статусом вимушено переміщеної особи.
19 Вересня, 2024 р., 09:08
Занедужали? Робите домашній тест на грип - бац! Результат позитивний! Щоразу, як ви захворієте на застуду чи грип, навколо з’являється безліч «експертів», які щедро діляться своїми порадами. І тут починається: одна людина радить обливатися холодною водою, інша — пити чай з малиною літрами. Але як відрізнити правду від вигадок?
Міф: грип — це просто сильна застуда
Застуда і грип можуть мати схожі симптоми, як-от кашель чи закладеність носа, але грип — це вірусне захворювання, а застуда може бути бактеріальною. Грип має гостріший початок із раптовим підвищенням температури, що може тривати кілька днів.
Міф: грип можна лікувати антибіотиками
Ні! Антибіотики борються з бактеріями, а не з вірусами. Тому проти грипу вони не діють. Їх можуть призначити лише для лікування ускладнень, якщо їх виявить лікар.
Міф: якщо ви не маєте хронічних недуг, грип вам не загрожує.
Це неправда! Вірус може заразити кожного, незалежно від віку та стану здоров’я. Люди з хронічними недугами частіше мають ускладнення грипу. Будьте уважні й не ризикуйте здоров’ям інших, якщо маєте симптоми.
Міф: промерзнеш — захворієш на грип
Ні, переохолодження не спричиняє грип. Але якщо ви змерзли чи промокли, імунітет може ослабнути, і тоді вірус матиме більше шансів «підчепитися».
Міф: грип передається лише через кашель або чхання
Грип можна підхопити не тільки повітряно-крапельним шляхом. Достатньо доторкнутися до поверхні, де побував вірус, а потім — до свого обличчя. Тож часто мийте руки та не чіпайте свої очі, ніс і рот.
І авжеж, найкращий спосіб дізнатися, як почуватися краще, — звернутися до лікаря!
16 Вересня, 2024 р., 08:44
До уваги мешканців Кам’янка-Бузької ТГ!!!
12 Вересня, 2024 р., 11:06
Дитина не мала щеплень через відмову батьків.
10 вересня, пізно ввечері, дитину у важкому стані госпіталізували до відділення інтенсивної терапії одної з лікарень Львівської області.
20 серпня хлопчик під час майстрування пошкодив гострим предметом палець лівої руки.
За два тижні у нього з'явилися симптоми правця: болі та судоми у м'язах ніг, порушення мовлення та ковтання, тризм (спазм жувальних м'язів).
Варто наголосити, що через відмову батьків дитина шкільного віку не була вакцинована проти правця згідно з Календарем профілактичних щеплень.
Хлопчику надається весь обсяг лікування.
Цього року це другий випадок правця серед дітей у Львівській області!
Нагадуємо, на початку липня з правцем до лікарні госпіталізували 12-річну дівчинку. Дитина теж не мала щеплень відповідно до віку.
Два місяці лікарі рятували життя дівчинки. На щастя, вона одужала.
Не нехтуйте вакцинацією! Зверніться до свого сімейного лікаря!
Дотримуйтеся Календаря профілактичних щеплень! Хвороби – підступні!
Вакцинація – ефективна і безпечна!
09 Вересня, 2024 р., 12:28
До уваги мешканців Кам’янка-Бузької ТГ!!!
19 Серпня, 2024 р., 09:19
До уваги мешканців Кам’янка-Бузької ТГ!!!
14 Серпня, 2024 р., 11:31
Через повномасштабну війну багато людей змінили регіон проживання на більш безпечний та намагаються облаштувати своє життя, життя своїх дітей та літніх батьків у новому оточенні. Перелік питань, які треба вирішити чималий, і серед них — пошук сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, з яким/якою укласти декларацію.
Тож чи може людина зі статусом ВПО обирати лікаря, з яким/якою укласти декларацію та як це зробити? Відповідаємо
Ті, хто має статус ВПО, а також ті, хто змінили місце проживання, але статус внутрішньо переміщеної особи не отримали — мають право вільно обирати лікаря первинної медичної допомоги для укладення декларації
Обирати можна за будь-яким важливим саме для вас критерієм: для когось це буде розташування центру надання первинної медичної допомоги, для когось перевагою є приватний центр чи лікар-ФОП, хтось планує підписати декларацію лише з конкретним лікарем.
Подивитися, з якими сімейними лікарями (терапевтами чи педіатрами) та в якому закладі первинної медичної допомоги, можна підписати декларацію зручно на нашому дашборді “Електронна карта місць надання первинної медичної допомоги”: https://edata.e-health.gov.ua/e-data/dashboard/pmd-map.
Дашборд дає можливість встановлювати різноманітні фільтри і бачити, з якими саме лікарями ПМД є можливість укласти декларацію, а які вже набрали ліміт пацієнтів.
Як користуватись дашбордом, дивіться тут: https://cutt.ly/Cevws9Uu.
Щоб укласти декларацію, потрібно мати оригінал документа, що посвідчує особу пацієнта, оригінал реєстраційного номеру облікової картки платника податків, свідоцтво про народження дитини (якщо декларація про вибір лікаря-педіатра чи сімейного лікаря для дитини).
Скасовувати попередню декларацію не потрібно. При укладанні нової декларації з обраним лікарем зміни автоматично зафіксуються в електронній системі охорони здоровʼя і попередня декларація буде автоматично анульована.
13 Серпня, 2024 р., 09:40
Що таке дифтерія і як вона передається?
Дифтерія — небезпечна інфекційна хвороба, яка вражає переважно слизові оболонки дихальних шляхів та шкіру, а в разі ускладнень — серце, нервову систему й нирки.
Збудник дифтерії (бактерія Corynebacterium diphtheriae) передається під час кашлю, чхання, поцілунків, через контакт із забрудненими збудником поверхнями, предметами побуту (посуд, іграшки тощо), а також через заражені продукти та воду. Інфікуватися можна як від хворої на дифтерію людини, так і від людини, яка є носієм інфекції без клінічних ознак захворювання.
У 2022 році в Україні було зареєстровано два випадки захворювання на дифтерію, а за 2023 рік і 6 місяців 2024 року — по одному випадку.
Найкращим способом уберегтися від дифтерії є щеплення. Вакциновані люди також можуть захворіти, але переносять недугу значно легше, тоді як майже 20 % невакцинованих хворих помирають, навіть попри своєчасне лікування. Смертність вища серед дітей до 5 років і дорослих після 40 років.
Симптоми
Через 2–5 днів після інфікування дифтерією можуть з’явитися такі симптоми:
Сіра чи біла плівка на мигдалинах та горлі (фібринозні плівки);
Біль у горлі й захриплість голосу;
Дзвінкий «гавкучий» кашель;
Збільшення лімфатичних вузлів на шиї;
Набряк шиї;
Утруднене дихання;
Виділення з носа;
Лихоманка й озноб;
Слабкість і втома.
Якщо дифтерію не лікувати, вона може призвести до таких ускладнень:
Проблеми з диханням: бактерії, які спричиняють дифтерію, можуть виробляти токсин, котрий вражає тканини в місці інфікування (зазвичай, ніс і горло). У місці враження утворюється цупка сіра мембрана з мертвих клітин, бактерій та інших речовин. Вона може блокувати дихальні шляхи та перешкоджати диханню;
Ушкодження серця: Токсин може поширитися з кровообігом та пошкоджувати інші тканини організму, спричиняти такі ускладнення, як запалення серцевого м’яза (міокардит). У гіршому випадку це може призвести до серцевої недостатності та раптової смерті;
Ураження нервової системи: Токсин може ушкоджувати нервові закінчення м’якого піднебіння, що призводить до утрудненого ковтання, зміни голосу. Також можуть запалюватися нервові закінчення кінцівок, спричиняючи м’язову слабкість;
Ураження токсином нервів, які контролюють м’язи, задіяні в диханні, може призвести до їх паралічу та навіть до зупинки дихання.
Лікування
Усі хворі на дифтерію підлягають обов’язковій невідкладній шпиталізації — навіть із легким перебігом хвороби. Для лікування використовується протидифтерійна сироватка, що пригнічує дифтерійний токсин у крові, та антибактеріальна терапія.
Запобігання
Найефективнішим методом профілактики дифтерії є щеплення вакциною, яка діє одночасно проти трьох інфекційних хвороб: кашлюку, дифтерії, правця. Вона входить до Календаря профілактичних щеплень https://tinyurl.com/4e8ruezv.
Як отримати щеплення безоплатно
Щоб вакцинуватися проти дифтерії, треба просто звернутися до сімейного лікаря, педіатра чи терапевта. В усіх регіонах України є достатня кількість якісних вакцин від дифтерії для всіх.
Коли вакцинуватися?
Дітей починають вакцинувати проти дифтерії ще у грудному віці: перші три дози вакцини АКДП вводять у 2, 4 і 6 місяців життя відповідно. У 18 місяців проводиться перша ревакцинація. Наступні ревакцинації здійснюються в 6 і 16 років (а далі — щодесять років).
А якщо дитина пропустила свої перші щеплення?
Усе одно слід вакцинуватися. Як саме — пояснить ваш сімейний лікар, який знає алгоритм безоплатної вакцинації залежно від кількості отриманих щеплень у різний вік.
Порядок вакцинації дітей до і після 7 років трохи різний, але захист вакциною однаково надійний, якщо кількість доз та інтервал між їхнім введенням дотримано правильно.
Чи потрібно вакцинуватися дорослим, які не були (або не знають, чи були) вакциновані?
Так, обов’язково вакцинуватися. Якщо ви не знаєте своїх даних про щеплення проти дифтерії, звертайтеся до сімейного лікаря і він призначить вам графік безоплатної вакцинації, так щоб через сім місяців після її початку ви мали всі три дози первинного вакцинального комплексу.
Якщо ви контактували з хворим на дифтерію
Якщо ви невакциновані або після останнього щеплення минуло більше одного року, потрібно звернутися до лікаря для негайного отримання щеплення.
Також потрібно регулярно мити руки, провітрювати приміщення та протирати предмети, з якими міг контактувати хворий та/або носій інфекції.
Довідково: з 1 серпня в Україні триває інформаційна кампанія щодо додаткових заходів з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця для груп населення, які пропустили планові щеплення в попередні роки, та яким необхідно їх надолужити.
Уся вакцинація за Національним календарем щеплень — безоплатна. Щоб отримати щеплення або вакцинувати свою дитину, зверніться до сімейного лікаря.
Якщо не пам’ятаєте, чи отримували ви коли-небудь щеплення, сімейний лікар складе для вас графік надолужувальної вакцинації.
12 Серпня, 2024 р., 11:48
До уваги мешканців Кам’янка-Бузької ТГ!!!