Про безпеку бджіл при обробках пестицидами.

Дата: 10.05.2022 14:51
Кількість переглядів: 411

 

Фото без описуВимоги законодавства України щодо захисту медоносних бджіл від отруєнь при використанні засобів захисту рослин в сільському і лісовому господарстві визначаються:

 − Законом України «Про бджільництво» від 22.02.2000р. № 1492 –III;

− Законом України «Про захист рослин» від 14.10.1998р. № 180-ХІV;

−Державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» та іншими нормативно-правовими актами.

Юридичні та фізичні особи, які застосовують засоби захисту рослин зобов’язані:

- Дотримуватися діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєнь (хімічного токсикозу).
- Завчасно, до початку проведення обприскування, попередити пасічників через засоби масової інформації( радіо, місцева газета, телебачення та інші засоби інформації), про кожне застосування ЗЗР, а саме:

- Оповіщати не менш ніж за дві доби при використанні наземної апаратури.

- Оповіщати не менш, ніж за три доби при використанні авіаційної техніки.

- Оповіщати не пізніше ніж за три доби при застосуванні засобів захисту рослин на медоносних рослинах.

- В повідомленні про застосування ЗЗР сповіщати дату обробки, назву препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

- При застосуванні хімічного обприскування на медоносних рослинах попередити пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ.

- Застосовувати у сільському та лісовому господарстві, на присадибних ділянках тільки тi пестициди i агрохiмiкати, що пройшли державну реєстрацію i включені в «Перелік препаратів, дозволених до використання в Україні», роздрібного продажу населенню.

- Використовувати нетоксичні або слаботоксичні для медоносної бджоли інсектициди, такі як Моспілан ВП, Біская 240 OD, м.д., Маврік, ЕВ., Каліпсо 480SC, Омайт 570,в.е., Кораген 20,СК та інші.

-Всі роботи з пестицидами і агрохімікатами проводити в ранкові (до 10) і вечерні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні .

-Проводити обприскування наземним методом при швидкості вітру до 3 м/с (дрібно крапельне) і 4 м/с (крупно крапельне), при цьому не порушувати зону санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні 500 м, при штанговому і гербігації дощуванням – 300 м.

-Враховуючи токсичність пестицидів для бджіл, обприскування с.г. культур, які є -медоносами, потрібно проводити у фазу бутонізації до цвітіння. Обробки інсектицидами в садах, на посівах ріпаку та інших медоносних культур в період цвітіння не проводити.

Оскільки, господарства зобов’язані повідомляти населення про місце і час обробок пестицидами через сільську раду, то власники пасіки повинні зареєструватись в сільській раді, на території якої вони знаходяться. Як доводить практика, законодавства у сфері захисту рослин с.г. підприємства стараються дотримуватися (хоча є непоодинокі порушення). Вони проводять обробки своїх посівів хімічними засобами захисту у ранкові, вечірні години і вночі включно (особливо великі агрохолдинги). Значно складніша ситуація на індивідуальних присадибних ділянках громадян. Громадяни також зобов’язані дотримуватися законів України при внесенні пестицидів. Проте населення обприскує свої поля (безконтрольно, з порушенням норм внесення і сумнівними препаратами, купленими де-завгодно) у той період, коли  вважає за потрібне,  коли має час або можливість. І складно пояснити своєму сусідові, щоб він пішов обприскати свою картоплю від колорадських жуків вночі. Адже маршрут медоносної  бджоли також пролягає через такі оброблені ділянки.

-Особи, які працюють з пестицидами і агрохімікатами, повинні пройти медичний огляд і отримати посвідчення та допуск до робіт з пестицидами і агрохімікатами у ГУ Держпродспоживслужби після проходження там спеціальної підготовки.

-Порушення законодавства про захист рослин тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність передбачену ст.21 Закону України “Про захист рослин”, ст. 38 Закону України “Про бджільництво” та Кодексу України про адміністративні правопорушення.

               Обережно з   обприскуванням – цвітуть ріпаки

У посівах озимого ріпаку продовжується заселення і пошкодження рослин жуками ріпакового квіткоїда, прихованохоботників. За умови досягнення критичної їх чисельності (5-6 жуків на рослину квіткоїда, прихованохоботників) посіви культури обприскують одним з інсектицидів: Біскайя 240 OD, о.д. 0,25 л/га; Вантекс, мк.с. 0,04-0,06 л/га; Децис Профі 25 WG, в.г. 0,07 л/га або аналогами. За появи ознак пероноспорозу, альтернаріозу, фомозу тощо посіви обробляють Альєттом, з.п. 1,2-1,8 кг/га, Ридомілом Голд МЦ, в.г. 2,5, іншими.

Для попередження отруєння пестицидами бджіл на ріпакових полях та інших квітучих рослинах і, відповідно до Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл (яка є обов’язковою для виконання всіма організаціями) необхідно:

- профілактика отруєння бджіл базується на суворому дотриманні регламентів застосування токсичних для бджіл речовин;

- власників пасік сповіщають за три доби до хімобробок з зазначенням застосованого пестициду, місця, часу і способу проведення обробки, вказують час ізоляції бджіл;

- обробки проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові і вечірні години;

- не допускають обробку квітучих медоносів під час масового льоту бджіл.

Застосування пестицидів регламентується Державними санітарними правилами ДСП8.8.1.2.001-98, а саме:

1. Асортимент, норми, кратність застосування пестицидів і агрохімікатів повинні відповідати «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» і доповнень до «Переліку».

2. Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години. Як виняток у похмурі і прохолодні дні допускається проведення обробок у денні години.

3. Завчасно, але не менше, ніж за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарства сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь і об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

4. 3абороняється залишати пестициди і агрохімікати без охорони в місцях застосування.

5. Обприскування проводяться при швидкості вітру до 3-4 м/с.

 

 

Головний спеціаліст-

державний фітосанітарний інспектор                                              Ціж Л.В.

 

 

                                                                                               

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування: Як Ви оцінюєте роботу Кам'янка-Бузької міської ради ?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано