19 по 25 травня 2025 року в Україні тиждень безбар'єрності.
З 19 по 25 травня 2025 року в Україні вперше проводитиметься Національний тиждень безбар’єрності задля привернення уваги суспільства до потреби створення доступного середовища та рівних можливостей для всіх громадян, підвищення обізнаності про рішення та реформи у контексті формування безбар’єрних просторів, сервісів та інформації, адже безбар’єрність ‒ це не лише про інфраструктуру, а й про повагу, гідність і комфорт для кожного.
Довідник безбар'єрності за посиланням.
Безбар’єрність — це принцип організації суспільного простору та взаємодії, за якого кожна людина має рівний доступ до всіх можливостей: освіти, працевлаштування, пересування, участі в громадському житті.
Це не лише про пандуси та ліфти — це і про мову, інформацію, цифрову доступність, ставлення до людей з інвалідністю чи інших соціально вразливих груп.
Безбар’єрність — це підхід, який враховує потреби всіх: людей з порушеннями зору, слуху, опорно-рухового апарату, батьків із дитячими візочками, людей похилого віку, осіб, які пережили травматичний досвід або мають когнітивні порушення.
Це коли кожна людина, незалежно від віку, інвалідності, статі чи інших особливостей, може:
-
вільно пересуватись;
-
навчатися;
-
працювати;
-
подорожувати;
-
користуватись онлайн-послугами;
-
впливати на життя громади та країни.
Йдеться також про зручність, повагу та врахування потреб кожного і кожної.
Маломобільні групи населення це особи, які відчувають труднощі при самостійному пересуванні, одержанні послуги, необхідної інформації або при орієнтуванні у просторі.
Часто помилково вважають, що до цієї групи відносяться виключно особи з інвалідністю. Насправді до маломобільних груп населення входять:
-
вагітні жінки;
-
діти до 7 років;
-
особи, що супроводжують малолітніх дітей;
-
люди літнього віку;
-
люди з постійними та/або тимчасовими функціональними порушеннями;
-
люди з інвалідністю;
-
люди, які отримали тимчасову травму, або хворіють;
-
люди з нестандартними розмірами тіла: значно більшою або меншою за середню масою тіла, низьким чи високим зростом порівняно з середнім;
-
люди, які протягом певного часу можуть бути неуважними.
Інклюзивність — це процес залучення всіх членів суспільства до активної участі в його житті. Йдеться насамперед про ті групи людей, які раніше з різних причин опинялися «на узбіччі» суспільних процесів — не з власної волі, а через недосконалість системи, яка не враховувала їхніх потреб і особливостей.
Мова має значення. В українському контексті вже давно недоречними вважаються слова «інвалід», «немічний», «прикутий до візка» тощо.
Коректними і сучасними є такі формулювання:
-
людина з інвалідністю;
-
людина, яка користується візком;
-
людина з порушенням зору/слуху;
-
людина з особливими освітніми потребами.
Пропонуємо вашій увазі підбірку освітніх серіалів для кращого розуміння поняття безбар'єрності :
-
Освітній серіал «Безбар’єрна грамотність» – освітній серіал про те, з якими бар'єрами стикаються люди з інвалідністю та як стереотипи заважають зробити світ інклюзивним;
-
Освітній серіал «Держава без бар’єрів» – освітній серіал про різні аспекти безбар’єрності в роботі публічних службовців;
-
Освітній серіал «Життєстійкість молоді в умовах криз» – освітній курс про розвиток навички життєстійкості, вміння протистояти стресу та відновлювати себе після травмуючих подій.