❗️ Стоп меланома! Перевір родимку – збережи життя❗️
Сонячні дні все більше нагадують про те, що попереду літо і буде більше тепла і сонячних променів. Проте сонце - це не лише джерело життя, але й потенційної небезпеки. Щодня шкіра стикається з ультрафіолетовим випромінюванням. І хоч теплі промені можуть підняти настрій, надмірне перебування на сонці - це головний фактор ризику отримати діагноз «меланома».
Меланома вважається однією з найагресивніших форм раку, але водночас і одна з тих, які легше попередити при правильній профілактиці.
Меланома може виникнути в будь-якому віці, до неї схильні як літні люди, так і молодь, діти. Найбільш небезпечна категорія родимок – невуси. Це вузлики з чіткими контурами, колір від темно-коричневого до чорного. Як тільки невус починає збільшуватися в розмірах, ущільнюватися, кровоточити, покриватися тріщинами, червоніти, з’явиться свербіж, то це означає що він перетворюється на меланому.
Найпершим етапом діагностики захворювання вважається регулярне відвідування лікаря-дерматолога або онкохірурга.
На огляді лікар використовує спеціальний прилад – дерматоскоп. Завдяки цьому апарату можна розглянути пухлину розміром навіть в 1 мм, яка вже може бути меланомою. Буває й таке, що пацієнт звернутися до фахівця з приводу одного утворення, родимої плями, а лікар під час огляду виявляє щось інше. Адже спеціаліст оглядає не лише підозрілу родимку, а й всі новоутворення на шкірі.
До того ж, не варто забувати й про самостійне обстеження родимок. Для кращого запам'ятовування ознак переродження родимки в меланому створена шкала «АКОРД»:
Асиметрія – коли форма половини родимки не відповідає іншій її половині;
Край – межі родимки нерівні чи розмиті;
Окрас – на родимці присутні відтінки чорного, коричневого, ділянки білого, сірого, червоного або синього кольорів;
Розмір – якщо перебільшує 6 мм або збільшився;
Динаміка – якщо родимка змінюється за розміром, формою та кольором або вона росте на ділянці нормальної шкіри; зона утворення пухлини може свербіти та кровоточити.
Отже, щоб виявити меланому на ранній стадії, необхідно взяти за правило постійно оглядати свій шкірний покрив, щоб помічати будь-які зміни і при необхідності, терміново звертатись до лікарів.
Щоби убезпечитись від появи меланоми, рекомендується використовувати сонцезахисний крем з SPF 30 і вище, повторно наносити його кожні дві години, особливо якщо пітнієте або перебуваєте у воді. Регулярні огляди у лікаря також мають важливе значення для раннього виявлення будь-якого раку шкіри.