Хвороба Паркінсона

Дата: 14.04.2025 11:03
Кількість переглядів: 30

Фото без опису

📝 Навіть така дрібниця, як зміна почерку, може свідчити про початок хвороби Паркінсона, як-от дедалі дрібніший або щільніший почерк. Іншою поширеною ранньою ознакою є притуплення нюху, коли людина не відчуває запаху, наприклад, бананів, квашених огірків чи лакриці.

Щонайменше 1% всіх людей віком понад 60 років живуть із діагнозом «хвороба Паркінсона», а всього на цю недугу хворіє понад 10 мільйонів людей у світі. В Україні у 2024 році тільки на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я перебувало 7279 людей з хворобою Паркінсона.

Хвороба Паркінсона (ХП) — це прогресуюче рухове порушення нервової системи. Коли нервові клітини (нейрони) у частинах мозку слабшають, пошкоджуються та гинуть, у людини виникають проблеми з рухом, тремор, скутість та порушення рівноваги. ХП посідає друге місце серед вікових дегенеративних захворювань мозку.

💪 М’язи ціпеніють (ригідність), від чого рухи вповільнюються або набувають скутості. Виникає тремтіння рук, ніг або підборіддя (тремор), переважно у стані спокою.

🚶 Міняється постава і хода стає повільною, скутою, «задерев’янілою»: кроки вкорочуються або човгають ноги; розмахування руками під час ходьби меншає або зникає.

😴 Порушення сну — складно заснути вночі, підвищена сонливість удень, важко міняти положення в ліжку.

🤔 Когнітивні порушення — стає важко зосереджувати увагу на кількох речах водночас, підбирати правильні слова; вповільнюється мисленнєвий процес.

❓ Причини хвороби Паркінсона переважно невідомі. Генетика є причиною ХП лише у 10–15% випадків. Причина недуги комплексна: поєднання генетичних факторів, факторів довкілля та способу життя.

🔬 Основною зміною в мозку людей з ХП є втрата дофамінергічних нейронів в області мозку, відомій як чорна субстанція.

Як знизити ризик розвитку хвороби Паркінсона:

🔹 ведіть рухливий спосіб життя;

🔹 відмовтесь від вживання алкоголю, тютюнових та нікотинових виробів;

🔹 дотримуйтеся здорового харчування;

🔹 уникайте контактів з токсичними речовинами;

🔹 контролюйте артеріальний тиск та рівень цукру;

🔹 дбайте про психоемоційне здоров’я.

🌟 Життя з хворобою Паркінсона можна полегшити. Симптоми можна контролювати за допомогою медикаментозної терапії та змін способу життя. Раннє виявлення та комплексний підхід до лікування допомагають покращити якість життя пацієнтів.

📞 У разі підозри ранніх проявів хвороби Паркінсона у вас або ваших близьких — зверніться до сімейного лікаря.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування: Як Ви оцінюєте роботу Кам'янка-Бузької міської ради ?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано