Поліомієліт. Що потрібно знати батькам?
Поліомієліт – гостре інфекційне захворювання, яке викликають поліовіруси. Ліків від цієї недуги не існує, а серед її наслідків – невиліковний параліч і навіть смерть через ураження дихальних м’язів.
Захворюванню можна ефективно запобігти за допомогою щеплення. В Україні вакцинація проти поліомієліту (поліо) є обов’ковою і гарантованою державою, щеплення можна зробити безоплатно в медичних закладах відповідно до календаря щеплень.
Пропонуємо відповіді на поширені питання про вакцинацію від поліомієліту.
Чому важливо щеплюватися від поліо?
Поліомієліт – інфекційне захворювання, яке є небезпечним для життя. Його спричиняють поліовіруси, що потрапляють до організму, зазвичай, через немиті руки та, іноді, через заражену воду та їжу. Особливо вразливі до нього діти до 6 років. У більшості випадків поліомієліт протікає непомітно, проте, людина продовжує розповсюджувати вірус й інфікувати інших. В 1 з 200 випадків поліо спричиняє невиліковний параліч. 5–10% з тих, кого паралізувало внаслідок поліомієліту, помирають через ураження паралічем саме дихальні м’язи.
Кому і коли робити щеплення проти поліомієліту?
Кожна дитина до 14 років має отримати шість доз вакцини проти поліо.
Щеплення проводяться у 2, 4 (ІПВ), далі у 6 та 18 місяців, 6 і 14 років (ОПВ) і забезпечують захист на все життя.
У чому різниця між вакцинами ІПВ та ОПВ:
Оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) містить живий ослаблений поліовірус, вводиться орально – дві краплі в рот. Завдяки цій вакцині формується місцевий імунітет у кишківнику, що перешкоджає подальшому розповсюдженню вірусу. Вона також використовується для зупинення спалахів та досягнення високого рівня захисту дітей у ситуації, коли є циркуляція вірусу, а також для проведення рутинної імунізації
Інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ) вводиться шляхом ін’єкції. Вона містить інактивований, тобто, вбитий, вірус поліомієліту використовується для рутинної імунізації дітей.
Які є протипокази до щеплення?
Тимчасові протипокази вакцинації від поліо аналогічні загальним правилам до будь-якої вакцинації: особи з гострими захворюваннями з лихоманкою вище 38 ͒С можуть бути вакциновані щойно одужають та не матимуть ознак гострої хвороби.
Серед протипоказів також — відома гіперчутливість до будь-якого компонента вакцини або вакцини аналогічного складу, або до будь-якої допоміжної речовини, або до неоміцину, стрептоміцину, поліміксину В.
Рішення про допуск до щеплення ухвалює педіатр або сімейний лікар, який вивчає стан дитини.
Чи можна щепити дитину, якщо є супутні захворювання?
Діти з хронічними захворюваннями більш уразливі до інфекцій, перебіг хвороби в них зазвичай важчий, а ускладнення серйозніші. Тому вакцинувати таких дітей потрібно в першу чергу.
Що робити, якщо дитина пропустила чи не робила щеплення взагалі?
Неодмінно надолужити! Якщо графік порушено, вакцинуватися можна проти будь-якої інфекції у будь-якому порядку. Головне — стежити за дотриманням інтервалів введення доз, щоб досягти максимальної ефективності. Оновлений графік щеплень можна скласти із сімейним лікарем.
Не ризикуйте здоров’ям дитини – зробіть щеплення проти поліомієліту!