Як зрозуміти, що в дитини гіршає зір?

Дата: 22.11.2023 12:22
Кількість переглядів: 926

Фото без опису

Часто про це батьки дізнаються, коли дитина вже погано бачить номер автобуса чи що написано в школі на дошці. Здоров’я очей та гостроту зору варто перевіряти в офтальмолога – завчасно і регулярно.

☝️Вперше перевірити здоров’я очей варто в 4-5 років і потім проходити щорічний огляд, поки дитина росте. Саме в дитинстві чи в підлітковому віці проявляється спадкова близькозорість, чи так зване “ліниве око” (амбліопія, коли одне око бачить гірше за інше), коли зорова кора півкуль мозку розвивається з різною швидкістю, або ретинобластома (злоякісна пухлина ока). Ці патології важливо виявити якнайшвидше, аби почати лікування. Проблеми з очима можуть бути значно ширшими за втрату гостроти зору, і побачити їх можуть тільки спеціалізовані лікарі-офтальмологи.

🔴 На перевірку здоров’я очей дає направлення сімейний лікар чи педіатр – за таким направленням у медзакладах, що співпрацюють з НСЗУ Національна служба здоров'я України, можна отримати безоплатну консультацію дитячого офтальмолога.

🔵🤳 Гаджети, які ми використовуємо щодня, забирають не тільки купу вільного часу, а і здоров’я. Буває, що від екрану ми не відриваємося навіть вночі, гортаючи стрічку соцмереж, переглядаючи відео та спілкуючись у месенджерах.

Але змінити цю звичку на дозоване користування сучасною технікою вкрай важливо для очей. Чому❓

❎ Тривале сидіння за комп’ютером або планшетом призводить до сильної втоми очей, порушує сльозотечу, унаслідок чого розвивається синдром «сухого ока».

❎ Шкідливий вплив має також штучне синє світло, яке випромінюють екрани електронних пристроїв.

❎ Навіть поза, у якій людина взаємодіє з гаджетом, може додатково впливати на зір — якщо ви, наприклад, користуєтесь гаджетом або читаєте напівлежачи, порушується кровообіг у шийному відділі хребта, і це не може не позначитися на роботі органів, пов’язаних із зором.

Щоби звести до мінімуму вплив гаджетів на очі, користуйтеся такими порадами:

🟢 налаштуйте на комфортний рівень параметри яскравості та контрастності екрану пристрою;

🟢 проконсультуйтеся з лікарем щодо використання окулярів із лінзами, які блокують синє випромінювання електронних пристроїв;

🟢 під час користування пристрій необхідно утримувати на відстані від очей, оптимально, якщо це буде від 45 до 60 см;

🟢 намагайтеся не дивитися на дисплеї гаджетів за 2–3 год перед відходом до сну;

🟢 спробуйте правило 20–20–20: кожні 20 хвилин дивіться в сторону приблизно на 20 метрів або кроків вдалечінь упродовж 20 секунд;

🟢 візьміть за правило фізичну активність, частіше виходьте на вулицю, дихайте свіжим повітрям, робіть легкі вправи.

Пам’ятайте, що велика кількість захворювань очей може не мати ранніх симптомів, тому гарний спосіб слідкувати за здоров’ям очей — регулярне відвідування офтальмолога.👀

Які захворювання очей бувають у дітей?

Щоб зрозуміти, які порушення зору зустрічаються у дітей, важливо розуміти, як працює зорова система людини. Вона складається з очного яблука, нервових волокон та зорового відділу головного мозку. Якщо всі три елементи працюють злагоджено, у них немає структурних аномалій, то дитина бачить чітко та ясно, як поблизу, так і вдалині.

🔵До найпоширеніших зорових порушень у дітей відносять:

- короткозорість чи міопію, при якій втрачається здатність чітко бачити віддалені предмети. При короткозорості м'язи очей напружуються, порушується нормальне кровопостачання тканин, очне яблуко розтягується (подовжується). Зображення формується не на сітківці, а перед нею;

- далекозорість або гіперметропію, при якій дитина добре бачить об'єкти, що знаходяться на далекій відстані, але важко розрізняє розташовані поблизу предмети. Багато дітей народжуються з незначною далекозорістю, що пов'язано з особливістю будови очного яблука у немовлят. У нормі гіперметропія проходить до 5 років;

- астигматизм, тобто викривлення рогівки чи кришталика, через які в очному яблуку не формується чітке зображення. Дитина може бачити погано як далеко, так і поблизу. При високих зорових навантаженнях очі швидко втомлюються, малюк може скаржитися на біль, постійно терти повіки;

- косоокість, при якій порушується скоординована робота очей: вісь одного з очних яблук відхиляється від центральної осі. Здається, що очі дивляться у різному напрямку. Основне зорове навантаження лягає на здорове око, що поступово призводить до згасання функцій того ока, що «косить».

Також діти можуть мати справу з очними інфекціями – наприклад, кон'юнктивітом. Але якщо кон'юнктивіт з'являється в будь-якому віці, то короткозорість, косоокість та інші порушення очей частіше розвиваються у віці до 7 років. Це пов'язано з тим, що до 5 років через швидке зростання дитини структура (розмір і форма) очей постійно змінюється, що може призвести до різних порушень. У 6-7 років дитина починає активно читати, різко збільшується зорове навантаження, саме в цей період високий ризик прояву міопії.

Чому падає зір у дитини?

Фахівці ВООЗ стверджують, що близько 1,4 млн. дітей у всьому світі страждають від сліпоти, і майже 50% випадків можна було б попередити при своєчасному зверненні до офтальмолога. У деяких випадках сліпота розвивається через внутрішні чинники:

- генетична схильність до розвитку хвороб;

важка вагітність та родові травми;

недоношеність;

- вроджені патології зорового апарату.

У такому разі дитина вже народжується з аномалією будови очного яблука, і тоді завдання лікарів та батьків компенсувати гостроту зору та не дати патології посилитись. Але зазвичай у новонароджених малюків немає проблем із зором, а ускладнення з'являються у старшому віці при впливі зовнішніх факторів:

- високе зорове навантаження. Навчання граматиці, постійні ігри з телефонами, планшетами, перегляд телевізора створюють високе навантаження на зоровий апарат, який ще повністю не сформувався і не зміцнів. Ситуація посилюється, коли дитина йде до школи, на цей період приходить 50% зростання ризику короткозорості;

черепно-мозкові травми та травми очей. Зір може погіршитися після сильного удару обличчя, при ЧМТ. Також зниження гостроти зору можливе після хірургічного втручання;

системні захворювання: цукровий діабет, гіпертензія. Небезпеку становлять також неправильне лікування очних інфекцій (кон'юнктивіту);

- авітаміноз. Недостатнє надходження поживних речовин відображається на формуванні та роботі зорової системи. Найбільш важливими для нормального розвитку очей мікро- та макроелементами є вітаміни А, В2, С, Е, цинк, селен;

остеохондроз, сколіоз та дегенеративні захворювання хребта. Викривлення хребетного стовпа призводить до погіршення живлення очей. Через це у тканинах очних яблук починаються дистрофічні зміни, зір слабшає;

малорухливий спосіб життя. Гіподинамія призводить до загального ослаблення організму, що позначається на здоров'яї очей. Через ослаблений м'язовий тонус, погіршується кровопостачання тканин та органів, у тому числі і очних яблук. Вони не отримують достатньо харчування, а при високих навантаженнях у дитячому садку або школі це підвищує ризик розвитку міопії.

Щоб запобігти очним хворобам на ранніх стадіях, рекомендується регулярно відвідувати дитячого офтальмолога. Також батьки повинні знати, на які ознаки зору, що погіршується, слід звернути увагу в першу чергу.

🔴Як зрозуміти, що у дитини поганий зір?

Батькам досить складно зрозуміти, що у малюка починаються проблеми із зором. Для дітей віком до 5 років тривожними маркерами є:

✅дитина постійно тре очі, часто мружиться і моргає, ніби намагається прибрати якусь перешкоду;

малюк підносить предмети (картинки, кубики, іграшки) дуже близько до очей або нахиляється до них, щоб розглянути;

✅ячмінь, що періодично виникає, також може вказувати на приховані патологічні процеси.

Зверніть увагу☝️, якщо дитина скаржиться на нечіткість зору: «мушки», «сніжинки», «риски», що виникають перед очима. Будь-яка скарга з боку малюка - привід негайно звернутися за консультацією до офтальмолога.

🟠У віці 5-7 років можуть виникнути інші симптоми проблем з очима:

у дитини часто червоніють білки очей чи повіки – ознака перевтоми;

діти скаржаться на головний біль, їм складно довго концентруватися на книжках та заняттях;

неуспішність у школі – може виникати через нечіткість зору;

проблеми з правописом: літери та цифри сильно виходять за межі клітинок та рядків.

Помітити знижену гостроту зору можна і в побуті: наприклад, якщо діти не можуть розпізнати номер транспорту, що наближається. Діти сідають близько до екрану телевізора, мають проблеми з читанням з дошки в школі.

Батьки мають бути особливо уважними до здоров'я дітей у початковій школі. Різке навантаження на очі часто призводить до проблем із зором. Навіть якщо ви не помічаєте ніяких тривожних ознак і дитина не скаржиться на очі, рекомендується планово відвідувати офтальмолога мінімум раз на рік.

На перевірку здоров'я стану очей дає направлення сімейний лікар.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування: Як Ви оцінюєте роботу Кам'янка-Бузької міської ради ?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано