Як правильно вимірювати артеріальний тиск!
Кожен четвертий чоловік і кожна п’ята жінка на планеті страждає на гіпертонію*.
Саме тому навички вимірювання артеріального тиску та контролю за ним є важливим для підтримання здоров'я та профілактики серцево-судинних захворювань.
Тим більше, що при гіпертонії або ризику її розвитку проводити діагностику потрібно двічі на день – вранці та ввечері. Кожного разу звертатись до лікаря просто не вийде.
Отже, ось кілька простих кроків, які допоможуть вам правильно виміряти артеріальний тиск:
Підготовка. Знаходьтеся в спокійному середовищі, де вас нічого не відволікає. Зручно сідайте на стілець і розслабтеся протягом кількох хвилин перед вимірюванням. Ноги мають стояти на підлозі. Якщо напередодні ви займалися ходьбою, вживали чай, каву чи інші кофеїновмісні напої, варто почекати мінімум 30 хвилин.
Використовуйте якісний тонометр. Переконайтеся, що він налаштований на правильні показники.
Розмістіть манжету на руці. Вона повинна знаходитися посередині плеча на рівні серця. Приблизно на 2-3 см вище ліктя.
Увімкніть тонометр і почніть надувати манжету. Поступово випускайте повітря і слідкуйте за показниками на приладі. Перший пульсаційний звук, що з'явиться, буде вашим верхнім (систолічним) тиском, а зникнення пульсаційного звуку – нижнім (діастолічним) тиском.
Артеріальний тиск вимірюється двічі, з перервою до 2 хвилин. У разі розбіжності показників на понад 10 мм рт. ст., краще провести додаткове вимірювання. Середнє значення буде остаточним результатом.
Перший раз артеріальний тиск вимірюють на обох руках, до уваги беруть вищий показник. Якщо різниця між показниками правої та лівої рук перевищує 20 мм рт. ст., бажано переміряти його ще раз.
Порівняйте результати з нормальними значеннями артеріального тиску відповідно до вашого віку та статі. Верхній тиск до 120 мм рт. ст., а нижній тиск до 80 мм рт. ст. є нормою для більшості людей. Якщо ви помічаєте постійні або значні зміни в показниках артеріального тиску, зверніться до свого лікаря. Він зможе проаналізувати ваші результати, поставити діагноз і надати необхідну допомогу та поради.
Бережіть своє здоров'я та здоров'я своїх близьких!